Návod, jak leštit hliník a mosaz
Hliník je velmi atraktivní materiál, který má v průmyslu velmi široké využití. Pro své vlastnosti, jako je odolnost proti korozi, nízká hmotnost a dobrý vzhled, je hojně používaný nejen ve strojírenství, elektrotechnickém a leteckém průmyslu, ale také pro výrobu předmětů denní potřeby od alobalu po ráfky a disky kol automobilů. Oproti ostatním kovům, například mědi nebo oceli, má však hliník nižší hustotu, a díky tomu také nižší pevnost. Proto se využívá i v nejrůznějších slitinách, nejčastěji právě s mědí, křemíkem nebo zinkem.
Mosaz je slitina mědi a zinku, která najde využití v mechanice, modelářství a výrobě nejrůznějších kovových produktů. Její velkou předností je dobrá obrobitelnost a odolnost vůči korozi. Podobně jako hliník, ani měď nevyniká velkou odolností.
Hliník i mosaz potřebují jednou za čas renovaci, aby se jim opět navrátil jejich lákavý odlesk a vypadaly dobře. Leštění hliníku má však svá specifika a postupy, kterých byste se měli držet. Pojďme si tedy říci, jak co nejlépe vyleštit hliník.
Pro hliník a mosaz bez škrábanců použijte kvalitní nástroje
Povrch hliníku a mosazi bývá měkčí než u ostatních kovů, a tak je při leštění důležité používat speciální lešticí kotouče, brusná tělíska a abrazivní tělíska s jemným povrchem, který materiál nepoškrábe. Během leštění je také nutné použít brusné a leštící pasty. Je důležité, abyste použili náčiní určené přímo pro hliník a mosaz (nikoliv pro ocel či jiné tvrdé kovy). Každý druh kovu totiž vyžaduje konkrétní kotouče a pasty o určitém složení a hrubosti.
Samotný proces leštění hliníku má hned několik fází – při každé z nich byste měli použít jiný druh brusných a leštících kotoučů. Stejný postup platí také pro leštění mosazi.
- Pokud je povrch silně poškozený a zoxidovaný, je potřeba ho zbrousit. Zároveň se tak zbavíte větších výstupků. Při této činnosti však musíte počítat s tím, že povrch hliníku ozdobí spousta drobných rýh. V této fázi použijte brusné papíry se zrnem z karbidu křemíku (archy a výseky). Nabízíme zrno 60 až 7000 - čím vyšší zrno použijete, tím jednodušší pro vás bude leštění. Minimální zrnitost by měla být 320.
- Pokud má hliník na svém povrchu drobné nerovnosti, zbavíte se jich kartáčováním. Použijte brusnou pastu a sisalové kotouče.
- K předleštění hliníku a mosazi použijte jemné látkové leštící kotouče z látky kaliko ideálně v kombinaci s polomastnou předlešťovací pastou GAMMA 76. Kotouč se skládá z více vrstev látky, což zaručí nejen kvalitní leštění, ale zároveň chlazení povrchu. Lze využít i tuhé filcové kotouče a filcová tělíska pro leštění drobnějších předmětů a koutových míst nebo svárů.
- Pokud chcete získat vysoký lesk hliníku a mosazi, doporučujeme ještě finální doleštění. Použijte jemné leštící kotouče MOLINO s jemnou pastou ALFA 535. Pro ruční leštičky mohou být kotouče molitanové, filcové či tzv. beránek s upínáním na suchý zip v kombinaci s jemnou jemnou tekutou pastou UNIPOL 8512.
Látkové kotouče mají tu výhodu, že jsou měkké, a proto se lehce přizpůsobí jakémukoliv tvaru výrobku. Filcové kotouče jsou tuhé, a proto je lepší používat je na rovné plochy, filcová tělíska se stopkou vzhledem k jejich menším rozměrům se používají na hůře dostupná místa.
Rozdíl mezi neleštěným a vyleštěným hliníkem
Látkové a filcové leštící kotouče upevňujte do speciálních leštiček, které nemají kryty u kotoučů. Můžete tak leštit ze všech stran pod jakýmkoliv úhlem.
Leštění hliníkových kol
Pokud se rádi staráte o svého čtyřkolového miláčka, určitě máte taky rádi naleštěná Alu kola, která udělají ten správný dojem.
Na pomoc si vezměte látkové leštící kotouče v kombinaci s leštící pastou. Po vyleštění otřete kola pouze jemnou bavlněnou látkou, nepoužívejte jakékoliv chemické prostředky.
Leštění kol by mělo probíhat ve všech čtyřech fázích, které jsme si popsali výše.